O autorze
Anna Omielan - ur. 14. maja 1993r. w Dąbrowie Białostockiej pływaczka. Mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Polski. Zawodniczka białostockiego Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Start”. Pływa od dziecka. Pierwszy sukces osiągnęła w wieku 10 lat, zdobywając na zawodach jeden złoty i dwa srebrne medale. Następnie zdobywała laury na wielu imprezach w Polsce i zagranicą. Za swój największy dotychczasowy sukces uważa medale mistrzostw świata i występ na Paraolimpiadzie w Pekinie. Prowadzi liczne spotkania z młodzieżą podczas których uświadamia słuchaczy, że niepełnosprawność nie jest życiowym kalectwem, motywuje do szukania pasji i do działania. Ciężko pracuje i dąży do perfekcji. Najważniejszym celem sportowym jest dla niej teraz występ na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro.

Nauczyciel mowy

Anna Omielan, stypendystka Renault Handisport Team
Uwielbiam sport, ale fascynuje mnie też wiele innych rzeczy. Na początku tej dość długiej listy zainteresowań jest logopedia z fonoaudiologią, czyli mój kierunek studiów. Dość oryginalny, ponieważ większość ludzi nie wie, co to jest fonoaudiologia. Na tym kierunku zdobywa się nie tylko kwalifikacje logopedy, czyli „nauczyciela mowy”, ale również diagnostyka – fonoaudiologa, obiektywnie określającego jakość głosu, mowy i słuchu. Na tych studiach nadal zachwyca mnie interdyscyplinarność, gdyż łączą w sobie wiedzę z zakresu nauk medycznych, takich jak: foniatria, audiologia i psychiatria, jak również wiedzę z dziedziny językoznawstwa czy pedagogiki.

Od zawsze chciałam studiować na uczelni medycznej i wykonywać w przyszłości zawód, który będzie związany z niesieniem realnej pomocy innym ludziom, a że jestem osobą upartą i ambitną, to udało mi się dostać na taki kierunek. Marzyłam, by wcielić się w rolę człowieka, który może „przywracać” ludziom słuch lub mowę. Poprzez odpowiednią rehabilitację i cierpliwość można zdziałać naprawdę niesamowite rzeczy.


Ludzie, którzy nigdy nie słyszeli zaczynają reagować na dźwięki, poznają muzykę, melodię, potrafią rozpoznać ludzki głos. Także osoby, które straciły słuch mają możliwość powrotu do prawidłowego odbioru otaczającego świata. Tak samo jest z ludźmi, którzy stracili głos w wyniku choroby i nie mogą porozumiewać się normalnie z otoczeniem. Dzięki pracy logopedów mogą uczyć się na nowo mówić, w sposób inny, ale zrozumiały dla społeczeństwa. Według mnie jest to niesamowite!
Trwa ładowanie komentarzy...